[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
آشنایی با انجمن
جایگاه و نقش انجمن
اساسنامه انجمن
ماموریت، اهداف و برنامه‌ها
مسئولین انجمن
روند تاسیس انجمن
آشنایی با آرم انجمن
عضویت در انجمن
اطلاعات ثبت نام
دستور العمل و شروع ثبت نام
خدمات انجمن به اعضا
اعضای پیوسته انجمن
اعضای افتخاری
اعضای حقوقی
نمایندگان انجمن در دانشگاه ها
     و مراکز آموزش عالی
شاخه دانشجویی انجمن
آیین نامه شاخه دانشجویی انجمن
اعضای شاخه دانشجویی
وظایف مسؤولین شاخه
خدمات انجمن به مسؤولین شاخه
رویدادهای انجمن
اخبار انجمن
محفل ماهانه اندیشه ورزی
کارگاه های آموزشی
نشست های علمی
اخبار جامعه علمی
معرفی مجلات علمی
اخبار مجلات علمی
اخبار خبرگزاری‌ها
سمینارها و کنفرانس‌ها
بخش آموزش
کتابخانه
خبرنامه
بانک منابع علمی + دانلود
کتاب (27)
مقاله (414)
گزارش (3)
یادداشت ها و تحلیل ها
حوزه های سیاستگذاری
بین رشته ای
مسائل رشته
دریافت فایل
فرم طرح پژوهشی
فرم درخواست نشر کتاب
تسهیلات انجمن
راهنمای صفحات
جستجو در انجمن
صفحه برترین‌های انجمن
اطلاع‌رسانی به دوستان
محفل بحث و گفتگو
برقراری ارتباط با انجمن
نشانی و تلفن ما
فرم برقراری ارتباط
پست الکترونیک
پیوندهای مفید
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: همایش ملی تعالی خدمات عمومی
:: گزارش برگزاری کارگاه آموزشی پروپوزال نویسی
:: امضاء تفاهم نامه انجمن مدیریت دولتی ایران با ناجا
:: کارگاه آموزشی پروپوزال نویسی
:: چهارمین نشست انجمن علمی مدیریت دولتی ایران
:: کارگاه مقاله نویسی
:: سومین نشست انجمن مدیریت دولتی ایران
:: دومین نشست انجمن علمی مدیریت دولتی ایران
:: گزارش برگزاری نشست علمی با موضوع بازشناسی هویت مدیریت دولتی در روز سه شنبه مورخ 1394/12/11
:: نخستین کنفرانس ملی مدیریت دولتی ایران، با رویکرد خط مشی گذاری
:: دانشمندان پر تالیف ایران معرفی شدند
..
فروشگاه
عضویت
ads
:: روش تحقیق: ::
پژوهش‌های تفسيری در سازمان: استراتژی‌های پديدارشناسی و پديدارنگاری
مولف دانايی‌فرد، حسن - کاظمی، حسين مترجم
ناشر تهران: دانشگاه امام صادق(ع) تاریخ انتشار 1389
نوبت چاپ چاپ اول تعداد صفحات 243
قیمت پشت جلد 50000 ارسال کننده admin
نوع جلد اندازه
کد DOI کد دیویی
کد ال سی فایل کتاب -
توضیح

چکيده

پژوهش تفسيری، به زبان ساده، کاوش‌گری در دنيای هزارتوی تجارب و برداشت‌های متنوع و مختلف افراد از پديده‌هاست. در همين راستا، در اين کتاب نيز سعی شده دو استراتژی پژوهش تفسيری (پديدارشناسی و پديدارنگاری) معرفی شوند تا بدين طريق ابزاری در اختيار علاقه‌مندان به پژوهش‌های تفسيری قرار داده شود. در اين کتاب به منظور فهم بهتر جايگاه و نقش استراتژی‌های مورد بحث (پديدارشناسی و پديدارنگاری) در پژوهش‌های اجتماعی و سازمانی، ابتدا به بازانديشی و انعکاس‌‌گری در مورد پيش‌فرض‌ها و موضوعات بحث‌انگيز مهم مربوط به علم، ماهيت روش علمی، پژوهش و شناخت‌شناسی‌های بديل اثبات‌گرايی در عرصه علوم اجتماعی پرداخته شده است.

نويسندگان در فصل اول با عنوان «بازانديشي»، ضمن طرح سئوالاتی از قبيل: 1. ره‌آورد بکارگيری رويکرد علوم طبيعی در پژوهش‌های علوم اجتماعی چه بوده است؟ 2. موضوع مورد مطالعه علوم اجتماعی چه تفاوتی با موضوع علوم طبيعی دارد؟ 3. آيا دانش تفسيری حاصل از پژوهش‌های اجتماعی تفسيری دانش معتبری است؟ 4. مواضع هستی‌شناختی و شناخت‌شناختی مختلف مطرح در علوم اجتماعی کدامند؟ 5. علت مطرح شدن نظريات هستی‌شناختی و شناخت‌شناختی جديد در عرصه علوم اجتماعی چيست؟؛ به دنبال اهداف زير می‌باشند: 1. ترغيب بازانديشی در مورد روش‌های پژوهشی مطالعات سازمان. 2. بازانديشی در مورد ماهيت علم و پژوهش. 3. بحث و بازانديشی در مورد علم اجتماعی تفسيری. 4. مرور بعضی انديشه‌ها و نظريات مربوط به تفاوت علوم اجتماعی و علوم طبيعی. 5. آشنايی مقدماتی با بعضی نظريات شناخت‌شناسی جديد در علوم اجتماعی.

فصل دوم با عنوان «پديدارشناسي»، سعی دارد با مروری اجمالی بر مبانی فلسفی استراتژی پژوهشی پديدارشناسی که در واقع محور اصلی مطالعات تفسيری در علم اجتماعی است، ضرورت بازگشت مطالعات علم ‌اجتماعی و همچنين مطالعات سازمانی را از دنيای تصنعی و عليت محور علوم طبيعی به زيست جهان معنامحوری که بايد پايه پژوهش‌های علوم‌ اجتماعی قرار گيرد روشن نمايد. از اين رو با استفاده از رويکردی که هوسرل آن را در پاسخ به عدم تناسب و کفايت بکارگيری روش‌های علوم طبيعی در علوم ‌اجتماعی و همچنين به منظور بنيان‌نهادن مبنايی اصيل برای پژوهش‌های علوم ‌اجتماعی نظم و نسق بخشيده است (پديدارشناسی) و ارائه توضيحاتی در مورد شيوه اجرای اين‌گونه پژوهش‌ها در عرصه مطالعات سازمانی، سعی شده است به ارتقای جايگاه مطالعات تفسيری در علم‌ اجتماعی و به‌ويژه عرصه مطالعات سازمان و مديريت پرداخته شود.

نويسندگان در اين فصل ضمن طرح سئوالاتی از قبيل: 1. پديدارشناسی در پاسخ به چه مشکلی (مشکلاتی) پديد آمد؟ 2. مفاهيم و اصول مکتب پديدارشناسی هوسرل چيستند؟ 3. رويکردهای عمده پديدارشناسی کدامند و تفاوت آن‌ها در چيست؟ 4. انتقادات هايدگر به پديدارشناسی هوسرل از موضع روش‌شناسی چيست؟ 5. چگونه می‌توان يک پروژه پژوهشی را با استفاده از استراتژی پديدارشناسی انجام داد؟؛ به دنبال اهداف زير می‌باشند: 1. معرفی خاستگاه پيدايش مکتب پديدارشناسی. 2. آشنايی با دو رويکرد عمده استراتژی پژوهش پديدارشناسی. 3. معرفی روش فلسفی هوسرل برای دستيابی به ذات پديدارها. 4. ارايه گام‌های اجرايی هر دو رويکرد پديدارشناسی. 5. آشنايی با تفاوت‌های رويکرد توصيفی (هوسرلی) و تفسيری (هايدگری) پديدارشناسی.

فصل سوم با عنوان «پديدارنگاري»، ابتدا به ارائه پيش‌فرض‌های اصلی و خاستگاه اين استراتژی پژوهشی پرداخته و متعاقباً به تشريح مفاهيم و اصطلاحات اصلی، که فهم درست اين استراتژی منوط به درک آن‌هاست ‌پرداخته شده است. همچنين به منظور فراهم کردن مقدمات اجرای اين استراتژی، در نهايت، مراحل اجرايی اين استراتژی پژوهشی را به تفصيل ذکر شده و خلاصه نمونه‌ای از پژوهش‌های انجام شده با استفاده از اين استراتژی را همراه با انتقادات مطرح شده در مورد آن ارائه شده است.

اين فصل همچنين ضمن طرح سئوالاتی از قبيل: 1. استراتژی پژوهشی پديدارنگاری در کجا و به چه صورت پديد آمده است؟ 2. استراتژی پژوهشی پديدارنگاری بر چه پيش‌فرض‌هايی استوار است؟ 3. جايگاه پديدارنگاری در ميان پارادايم‌های پژوهشی و ديگر استراتژی‌‌های پژوهش چگونه است؟ 4. پديدارنگاری چگونه به توصيف تجارب زيسته مشارکت‌کنندگان می‌پردازد؟ 5. تفاوت‌ها و شباهت‌های پديدارنگاری و پديدارشناسی چيست؟؛ به دنبال اهداف زير می‌باشد: 1. معرفی خاستگاه استراتژی پژوهشی پديدارنگاری. 2. معرفی پيش‌فرض‌های پديدارنگاری. 3. تشريح مبانی نظری استراتژی پديدارنگاری. 4. بررسی ماهيت و ساختار تجربه در استراتژی پژوهشی پديدارنگاری. 5. ارايه شيوه اجرای يک پروژه پژوهشی پديدارنگاری.

برای اطلاعات بيشتر اينجا کليک کنيد.

میانگین امتیازات: 4.33
تعداد آرا: 3امتیاز دهید:
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى


ads
انجمن علمی مدیریت دولتی ایران Iranian Public Administration Association
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3781