[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
آشنایی با انجمن
جایگاه و نقش انجمن
اساسنامه انجمن
ماموریت، اهداف و برنامه‌ها
مسئولین انجمن
روند تاسیس انجمن
آشنایی با آرم انجمن
عضویت در انجمن
اطلاعات ثبت نام
دستور العمل و شروع ثبت نام
خدمات انجمن به اعضا
اعضای پیوسته انجمن
اعضای افتخاری
اعضای حقوقی
نمایندگان انجمن در دانشگاه ها
     و مراکز آموزش عالی
شاخه دانشجویی انجمن
آیین نامه شاخه دانشجویی انجمن
اعضای شاخه دانشجویی
وظایف مسؤولین شاخه
خدمات انجمن به مسؤولین شاخه
رویدادهای انجمن
اخبار انجمن
محفل ماهانه اندیشه ورزی
کارگاه های آموزشی
نشست های علمی
اخبار جامعه علمی
معرفی مجلات علمی
اخبار مجلات علمی
اخبار خبرگزاری‌ها
سمینارها و کنفرانس‌ها
بخش آموزش
کتابخانه
خبرنامه
بانک منابع علمی + دانلود
کتاب (27)
مقاله (414)
گزارش (3)
یادداشت ها و تحلیل ها
حوزه های سیاستگذاری
بین رشته ای
مسائل رشته
دریافت فایل
فرم طرح پژوهشی
فرم درخواست نشر کتاب
تسهیلات انجمن
راهنمای صفحات
جستجو در انجمن
صفحه برترین‌های انجمن
اطلاع‌رسانی به دوستان
محفل بحث و گفتگو
برقراری ارتباط با انجمن
نشانی و تلفن ما
فرم برقراری ارتباط
پست الکترونیک
پیوندهای مفید
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: همایش ملی تعالی خدمات عمومی
:: گزارش برگزاری کارگاه آموزشی پروپوزال نویسی
:: امضاء تفاهم نامه انجمن مدیریت دولتی ایران با ناجا
:: کارگاه آموزشی پروپوزال نویسی
:: چهارمین نشست انجمن علمی مدیریت دولتی ایران
:: کارگاه مقاله نویسی
:: سومین نشست انجمن مدیریت دولتی ایران
:: دومین نشست انجمن علمی مدیریت دولتی ایران
:: گزارش برگزاری نشست علمی با موضوع بازشناسی هویت مدیریت دولتی در روز سه شنبه مورخ 1394/12/11
:: نخستین کنفرانس ملی مدیریت دولتی ایران، با رویکرد خط مشی گذاری
:: دانشمندان پر تالیف ایران معرفی شدند
..
فروشگاه
عضویت
ads
:: نخستین کنفرانس ملی مدیریت دولتی ایران، با رویکرد خط مشی گذاری ::

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛

نخستین کنفرانس ملی مدیریت دولتی ایران، با رویکرد خط مشی گذاری برگزار می شود.

تهران نخستین کنفرانس ملی مدیریت دولتی ایران ، با رویکرد خط مشی گذاری روز 29 دی ماه جاری در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، برگزار می شود.

به گزارش  دبیرخانه کنفرانس مدیریت دولتی، در این کنفرانس اهدافی نظیر ارتقا، توسعه و ترویج دانش مدیریت دولتی و خط مشی گذاری ، تعامل و تبادل تجارب پژوهشگران و متخصصان حوزه مدیریت پیرامون توسعه و بکارگیری تکنیک های مدیریت دولتی، تبیین اهمیت استراتژی و ترغیب سازمان ها و شرکت ها به توجه خاص به مدیریت دولتی و خط مشی گذاری ، معرفی آخرین دستاوردها و تجربیات پژوهشی و کاربردی در بخش های مختلف مدیریت دولتی و خط مشی گذاری بررسی می شود.

جایگاه خط‌مشی‌گذاری عمومی در مدیریت دولتی، خط‌مشی عمومی و بازار، خط‌مشی‌گذاری  عرصه ای: حال و آینده، چالش ها و دورنماهای فرآیند خطمشی گذاری عمومی درایران،  چالش های ساختاری اداره دولت در ایران، خط‌مشی‌پژوهی و تحلیل خطمشی های عمومی در ایران،  آینده‌پژوهی و خط‌مشی گذاری عمومی از جمله محورهای مورد بررسی در این کنفرانس هستند.

ازجمله مشارکت کنندگان در این کنفرانس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مرکز آمار ایران، بنیادفرهنگی مصلی نژاد، انجمن مدیریت دولتی ایران را می توان نام برد.

علاقمندان برای شرکت در این کنفرانس برای کسب اطلاعات بیشتری می توانند به وب سایت کنفرانس به آدرس  www.paconference.ir   مراجعه کنند ویا عضو سامانه اطلاع رسانی (تلگرامی)   https://telegram.me/paconference_bot  (کلیک کنید) شوند.

مقدمه

  سیر تطور دانش بشری نشان می دهد به موازات تغییر در ماهیت و شکل مسائل فراروی بشر، بسته های دانشی متناسبِ مدیریتِ چنین مسائلی نیز دچار تحولانی شده است. یکی از عمده دانش های بشری که نقش مهمی در بقا و سلامت جوامع دارد دانش حکومت اداری و مدیریت بخش دولتی است.

مفهوم مدیریت دولتی دارای پیچیدگی­های بسیاری است. حوزه مدیریت دولتی بین چند رشته اصلی سیاست، مدیریت، حقوق، علوم اجتماعی، اخلاق، دین و ...  قرارگرفته  است. با توجه به وسعت آن یک تعریف منحصر بفرد از مدیریت دولتی مشکل است .بر این­اساس، چالش فراروی اندیشمندان در حوزه مدیریت  دولتی تعریفی جامع و مانع ازمدیریت دولتی و کارکردهای آن  بوده است. در این میان یکی از مباحث بسیار مهم  در مدیریت دولتی، بحث خط­مشی­گذاری عمومی است.

خط مشی گذاری عمومی مجموعه ای از اقدامات نسبتا ثابت ، پایدار و هدفمند دولت به قصد حل معضلات یا دغدغه های عمومی جامعه است. در مراحل مختلف فرایند خط­مشی­گذاری عمومی( تدوین، اجرا و ارزیابی) بازیگران متعددی که هریک ، اهداف، منافع ، برداشت ها و دغدغه های خاص خود را نسبت به حل مسئله عمومی دارند، در عرصه های مختلف  ودر بازه زمانی متغیر، بر سر راه حل های مسائل فراروی جامعه با یکدیگر تعامل می کنند.

برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی، روشی مرسوم در سراسر دنیا برای گفتمان‌سازی یا جریان‌سازی است؛ زیرا در این روش، با تأکید بر یک موضوع، نقطه‌ای کانونی ایجاد می‌شود و حلقه‌های بعدی با تجارب علمی یا شهودهای نظری دانش‌پژوهان ساخته می‌شوند.

گروه مدیریت دولتی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در راستای ماموریت خود و وظیفه گفتمان سازی و ترویج علمی، می‌تواند در جامعه علمی جریان‌سازی کرده، توجه مدیران دولتی را به مباحث فلسفی و علمی خط‌مشی‌گذاری عمومی جلب نماید. پس از گذشت سال‌ها از برگزاری دوره‌های آموزشی و تربیت دانشجویان، به نظر می‌رسد می‌توان حرکتی را در راستای ترویج ادبیات خط‌مشی‌گذاری عمومی در میان آحاد جامعه آغاز کرد. بر این اساس، کنفرانس مدیریت دولتی طرحی است برای پرداختن به موضوعی مهم! موضوعی که خواه به آن خودآگاه باشیم یا نباشیم، بر زندگی ما تأثیرگذار است. لذا در این طرح، در تلاش است به تعیین ضرورت ها و روش های برگزاری کنفرانس با عنوان "مدیریت دولتی ایران؛ خط مشی گذاری عمومی"، بپردازد.

ضرورت کنفرانس

مدیریت دولتی رکن و پایه هر حکومتی است. مجری قانون اساسی دولت است و مدیریت دولتی خود دولت در عمل محسوب می شود. از این رو با توجه به این­که بخش اعظمی از توجه به امور اداره کشور را دولت عهده­دار بوده و تقریباً بخش­های دیگر نیز متأثر از مدیریت دولتی هستند، ضرورت پرداختن به این حوزه احساس می­شود. برای داشتن مدیریت اثربخش در خدمات دولتی در ایران یا به­عبارت دیگر اعمال مدیریتی که بتواند پاسخگوی چالش های مدیریت دولتی در ایران باشد، می بایست خط­مشی­ها و راهکارهایی اتخاذ شود که، متغیرها و چالش­هایی چون عدم تمرکز، برون­سپاری، بکارگیری تکنیک­های بازار در بخش عمومی، بازسازی و نوسازی منابع انسانی، مشتری مداری، انعطاف، کوچک سازی و نتیجه محوری را در جهت حصول به بهره وری و نهایتا دستیابی به عدالت اجتماعی محقق کند. بنابراین برای تشریح هرچه بهتر و بیشتر این حوزه، خط­مشی­گذاری عمومی که از اساسی­ترین وظایف دولت­ها محسوب می­شود از اهمیت زیادی برخوردار است.

باید دانست که اهمیت خط مشی گذاری عمومی در مدیریت دولتی به اندازه اهمیت تصمیم گیری در مدیریت است. خط مشی های عمومی حلقه پیوند دهنده دولت و جامعه هستند؛ آن ها سازوکارهای اعمال اراده ملی هستند که مدیریت دولتی، متولی اجرای آن هاست.

 از یک سو به دلیل گستردگی  اثرگذاری سیاست­های این حوزه بر آحاد جامعه،  انتقادات بسیاری از چگونگی و نحوه  اجرای فرایند های خط مشی­های عمومی وجود دارد؛ بطور کلی خط مشی گذاری عمومی در معرض حوادث متعدد و شکست های جدی بسیاری است. در دل این حوادث و شکست ها ، شرایط، مسیر ها و نتایج متناقض و نامطمئن ، مقرارات زدایی ها ، مقرارات بیش از حد ، سیاست های مفسده انگیز ، عدم برنامه ریزی، عدم پاسخگویی، نبود شفافیت ، تسلط گرو هها و افراد و سازمان های خاص و... نقش آفرین هستند. در واقع شبکه پیچیده ای از فرایند ها و حوادث مختلف، زمینه شکست خط مشی های عمومی را فراهم می آورد. با این حال اگر چه پژوهشگران در سراسر دنیا، راه حل های مختلفی را برای بررسی این مسائل ارائه  نموده  و تلاش های بسیاری را برای درک، شناخت و کاهش موانع خط مشی ها انجام داده اند، لکن پرداختن به چنین موضوعی در ایران تازگی داشته و نیازمند پژوهش های فراوانی در راستای شناخت موانع و تنگناهای بومی فرایندهای خط مشی­های عمومی این مرز و بوم به جهت رفع هر چه تمامتر آن ها ست.

از سوی دیگر باید به امر توجه داشت که خط‌مشی‌گذاری عمومی دانشی چندرشته‌ای است که به ضرورت، دانش‌های گوناگون از رشته‌های متفاوت را به استخدام خود در می‌آورد. اگر از ماهیت چندرشته‌ای خط‌مشی‌گذاری عمومی غفلت شود، دانش‌پژوهان هر رشته علمی از منظر خود به یک خط‌مشی عمومی توجه خواهند کرد و فقدان زبان مشترک و نگاهی جامع، همگان را آزار خواهد داد و غفلت از این موضوع تساهل مدیران دولتی در بهره‌گیری از مبانی علمی اداره بخش عمومی و خط‌مشی‌گذاری را افزون خواهد ساخت. علاوه بر این دانش‌پژوهان رشته‌های گوناگون در نقد خط‌مشی‌ها و مدیریت دولتی به زبانی ناقص تمسک خواهند جست و در نتیجه  همکاری چندجانبه برای ارتقای سطح تصمیم‌گیری و خط‌مشی‌گذاری دولتی محقق نخواهد شد.

آیا برای حل مسائل مطرح شده ، راهی به جز گفتگو و گفتمان وجود دارد؟ آیا برای افزایش خودآگاهی اجتماعی نسبت به مسائل گوناگون، نیازمند زبانی مشترک و صدایی متحد در میان دانش‌پژوهان نیستیم؟ در این راستا تلاش برای برگزاری کنفرانس مدیریت دولتی و خط‌مشی‌گذاری عمومی، به ایجاد زبانی مشترک در میان صاحب‌نظران رشته‌های گوناگون کمک خواهد کرد. بر این اساس، زبان مشترک دانش‌پژوهان به ارتقای سطح نقادی در جامعه علمی نسبت به خط‌مشی‌های عمومی منجر خواهد شد و در نهایت، پاسخگویی دولت و شفافیت حاصل می‌گردد.

در نتیجه برآنیم تا در  نخستین کنفرانس ملی مدیریت دولتی به بررسی جنبه های  گوناگون  خط مشی گذاری به منزله ی دغدغه اصلی در اداره عمومی کشور، بوروکراسی ومدیریت دولتی، چالش ها و فرصت های پیش رو در زمینه هایی که اشاره گردید، بپردازیم.

اهداف کنفرانس

 1. ا تحقق زبان و فهم مشترک از ماهیت مدیریت دولتی در میان دانش‌پژوهان رشته‌های گوناگون
 2. ارتقا، توسعه و ترویج دانش مدیریت دولتی و بررسی چالش‌های پیش رو در دانش خط مشی گذاری عمومی و مدیریت دولتی با دیدگاه و رویکرد دانشگاه – دولت)

 1. افزایش سطح خودآگاهی اجتماعی نسبت به مسائل عمومی
 2. عمومی‌سازی ادبیات مدیریت دولتی و خط‌مشی‌گذاری عمومی در میان آحاد جامعه
 3. اتخاذ رویکردی جامع نگر به حل  چالش های پیش رو  در حوزه مدیریت کلان کشور
 4. گسترش روابط دانشگاه و پژوهشگران حوزه مدیریت دولتی و خط مشی گذاری با حکومت و مراکز سیاستگذاری و اداره کشور

برنامه‌ها

 • ارائه مقالات به صورت سخنرانی، پوستری و چاپ مقالات برگزیده در مجله مدیریت دولتی
 • تشکیل پانل‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف مدیریت دولتی و  خط مشی گذاری
 • دعوت از سخنرانان ممتاز  و صاحب‌نام حوزه مدیریت دولتی و خط‌مشی‌گذاری عمومی
 • مستندسازی تجارب موفق در حوزه  مدیریت دولتی و خط مشی گذاری

برگزارکنندگان

 1. دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
 2. دانشگاه تربیت مدرس
 3. انجمن مدیریت دولتی ایران

مشارکت کنندگان

 1. مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری
 2. مرکزآمار ایران
 3. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی
 4. مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
 5. پردیس فارابی دانشگاه تهران
 6. مرکزآموزش مدیریت دولتی

محورها و موضوعات کنفرانس

 1. جایگاه خط‌مشی‌گذاری عمومی در مدیریت دولتی
  • حقوق، سیاست و خط‌مشی عمومی
  • آینده‌پژوهی و خط‌مشی گذاری عمومی
  • سازمان‌های مردم‌نهاد و خط‌مشی‌گذاری عمومی
  • خط‌مشی‌گذاری عمومی و عدالت اجتماعی
  • حکومت دینی و خط‌مشی‌گذاری عمومی
  • دلالت های دینی-اسلامی برای خط مشی گذاری عمومی
  • شفافیت و پاسخگویی در عرصه خط‌مشی‌گذاری عمومی
  •  بودجه و خط مشی‌گذاری مالی دولت
  • خط مشی‌گذاری شبکه‌ای و حکمرانی مشارکتی

 1. خط‌مشی عمومی و بازار
  • خصوصی‌سازی و خط مشی‌گذاری عمومی
  • خط‌مشی‌گذاری عمومی و تأثیرآن بر اقتصاد بازار
  • مشارکت بخش خصوصی در خط‌مشی‌گذاری
  • خط مشی گذاری در اقتصاد پساتحریم

 1. خط‌مشی‌گذاری  عرصه ای: حال و آینده
  • خط مشی‌گذاری آموزش
  • خط مشی‌گذاری سلامت
  • خط‌مشی‌گذاری زیست محیطی
  • خط‌مشی‌گذاری جرم وجنایت
  • خط‌مشی‌گذاری رفاه

 1. چالش ها و دورنماهای فرآیند خطمشی گذاری عمومی درایران
  •  ساختاردهی و دستورگذاری مسائل عمومی در ایران
  • تدوین خطمشی عمومی در ایران
  • اجرای خطمشی  های عمومی در ایران
  • ارزشیابی خطمشی های عمومی در ایران
  • ارزشیابی عملکرد نهادهای خط‌مشی‌گذار عمومی
  • خاتمه خطمشی های عمومی در ایران
  • خط‌مشی‌پژوهی تحلیل خطمشی های عمومی در ایران
  • چالش های ساختاری اداره دولت در ایران

پانل‌های تخصصی کنفرانس

 1. مدیریت دولتی

چالش های مدیریت دولتی در ایران

 1. خط مشی گذاری عمومی

خط مشی گذاری عمومی در ایران: عملکرد گذشته و آینده پیش رو

اعضای شورای سیاستگذاری

 • دکتر سیدمهدی الوانی (رئیس کنفرانس)
 • دکتر محمد سعید تسلیمی
 • دکتر کاظم جلالی
 • دکتر طهمورث حسنقلی‌پور
 • دکتر عادل آذر
 • دکتر داوود دانش جعفری
 • دکتر علی اصغر پورعزت
 • دکتر رحمت ا... قلی پور (دبیر علمی)
 • دکتر سید محمد مقیمی
 • دکتر محمد ابویی اردکان
 • دکتر کیومرث اشتریان
 • دکتر حسن دانایی فرد
 • دکتر عباس مصلی نژاد
 • دکتر محسن نظری
 • دکتر علی محقر
 • دکتر حسین صفری (دبیر اجرایی)

اعضای پیشنهادی کمیته علمی

 1. دکتر علینقی مشایخی (دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف)
 2. دکتر رحمت‌ا... قلی‌پور (دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 3. دکتر حسن دانایی فرد ( دانشگاه تربیت مدرس)
 4. دکتر علی رضاییان (دانشکده مدیریت شهیدبهشتی)
 5. دکتر علی‌اصغر پورعزّت (دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 6. دکتر کیومرث اشتریان( دانشگاه تهران)
 7. دکتر علی دیواندری (دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 8. دکتر ابوالحسن فقیهی (دانشگاه آزاد) 
 9. دکتر اسدا.. کردنائیج (دانشگاه تربیت مدرس) 
 10. دکتر فتاح شریف زاده (دانشکده مدیریت علامه طباطبایی)
 11. دکتر عباس منوریان (دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 12. دکتر مجتبی امیری (دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 13. دکتر حمیدرضا ملک محمدی ( دانشکده حقوق دانشگاه تهران)
 14. دکتر نور محمد یعقوبی (دانشکده مدیریت سیستان و بلوچستان)
 15. دکتر محمد مهدی ذوالفقارزاده (دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران)
 16. دکتر عابد جعفری(دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 17. دکتر غلامرضا طالقانی(دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 18. دکتر وحید محمودی (دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 19. دکتر علی پیران نژاد(دانشکده مدیریت دانشگاه تهران) 
 20. دکتر مجید مختاریان پور(دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 21. دکتر عباس نرگسیان(دانشکده مدیریت دانشگاه تهران) 
 22. دکتر طیبه عباسی(دانشکده مدیریت دانشگاه تهران)
 23. دکترغلامرضا معمارزاده (دانشگاه آزاد) 
 24. دکتر فرج ا... رهنورد (موسسه عالی آموزش و پژوهشی مدیریت دربرنامه ریزی)
 25. دکتر مصباح الهدی باقری (دانشگاه امام صادق)
 26. دکتر سیدمجتبی امامی( دانشگاه امام صادق)
 27. دکتر حسن بیگی (دانشگاه دفاع ملی) 
 28. دکتر علی اوطارخانی (شهیدبهشتی) 
 29. دکتر حسین خنیفر، پردیس فارابی )

کمیته راهبری کنفرانس

این کمیته بعنوان حلقه واسط مدیریت کتفرانس را بر عهده دارد و زیرنظر دبیر علمی و دبیر اجرایی کنفرانس و با هدف  استفاده از پتانسیل فارغ التحصیلان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی (ترجیحاً دکتری و مرتبط با موضوع کنفرانس) و تیم­سازی و انتقال تجربیات به نسل آینده کشور و همچنین مدیریت و مستندسازی دانش فعالیت می کند.

اعضای کمیته اجرایی مسؤلیت پیگیری بخش­های کنفرانس اعم از مقالات، پنل­ها و .. را بر عهده خواهند داشت.

اعضا: وحید بیگی ، میثم علیپور، سمیه ملک مکان ، فرزانه قاسمی، معینیان، رضاآقاجانی، میریعقوب سیدرضایی

دکتر حمزه خواستار، دکتر امیرحسین خالقی، دکتر یحیی پروندی

دبیرکمیته راهبری: امیرحسام بهروز 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::

ads
انجمن علمی مدیریت دولتی ایران Iranian Public Administration Association
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3781