[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
آشنایی با انجمن
جایگاه و نقش انجمن
اساسنامه انجمن
ماموریت، اهداف و برنامه‌ها
مسئولین انجمن
روند تاسیس انجمن
آشنایی با آرم انجمن
عضویت در انجمن
اطلاعات ثبت نام
دستور العمل و شروع ثبت نام
خدمات انجمن به اعضا
اعضای پیوسته انجمن
اعضای افتخاری
اعضای حقوقی
نمایندگان انجمن در دانشگاه ها
     و مراکز آموزش عالی
شاخه دانشجویی انجمن
آیین نامه شاخه دانشجویی انجمن
اعضای شاخه دانشجویی
وظایف مسؤولین شاخه
خدمات انجمن به مسؤولین شاخه
رویدادهای انجمن
اخبار انجمن
محفل ماهانه اندیشه ورزی
کارگاه های آموزشی
نشست های علمی
اخبار جامعه علمی
معرفی مجلات علمی
اخبار مجلات علمی
اخبار خبرگزاری‌ها
سمینارها و کنفرانس‌ها
بخش آموزش
کتابخانه
خبرنامه
بانک منابع علمی + دانلود
کتاب (27)
مقاله (414)
گزارش (3)
یادداشت ها و تحلیل ها
حوزه های سیاستگذاری
بین رشته ای
مسائل رشته
دریافت فایل
فرم طرح پژوهشی
فرم درخواست نشر کتاب
تسهیلات انجمن
راهنمای صفحات
جستجو در انجمن
صفحه برترین‌های انجمن
اطلاع‌رسانی به دوستان
محفل بحث و گفتگو
برقراری ارتباط با انجمن
نشانی و تلفن ما
فرم برقراری ارتباط
پست الکترونیک
پیوندهای مفید
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: همایش ملی تعالی خدمات عمومی
:: گزارش برگزاری کارگاه آموزشی پروپوزال نویسی
:: امضاء تفاهم نامه انجمن مدیریت دولتی ایران با ناجا
:: کارگاه آموزشی پروپوزال نویسی
:: چهارمین نشست انجمن علمی مدیریت دولتی ایران
:: کارگاه مقاله نویسی
:: سومین نشست انجمن مدیریت دولتی ایران
:: دومین نشست انجمن علمی مدیریت دولتی ایران
:: گزارش برگزاری نشست علمی با موضوع بازشناسی هویت مدیریت دولتی در روز سه شنبه مورخ 1394/12/11
:: نخستین کنفرانس ملی مدیریت دولتی ایران، با رویکرد خط مشی گذاری
:: دانشمندان پر تالیف ایران معرفی شدند
..
فروشگاه
عضویت
ads
:: تقدیر از کتاب دکتر پورعزت در جشنواره فارابی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۱/۸/۸ | 
در مراسم پایانی ششمین جشنواره فارابی از40 برگزیده گروه های علمی این جشنواره قدردانی شد. در این مراسم به 28 برگزیده 12 گروه علمی این جشنواره شامل 13 نفر در رده سنی جوان و 15 نفر در رده سنی بزرگسال ، تندیس ، لوح سپاس و  جایزه داده شد.

جشنواره ششم فارابی در بخش بزرگسال برگزیده نخست نداشت اما در رتبه های بعدی این رده سنی ، حسن حضرتی ، امیررضا خسروزاده ، عباس احمدوند ، طاهره ایشانی، سید هادی مرجائی ، سعید فراهانی فرد، علی اصغر پورعزت، مریم دانای طوس، محمود مهر محمدی ، عبدالهادی فقهی زاده ، ابراهیم فتح اللهی ، غلامرضا فیاضی ، خسرو باقری نوع پرست ، سید یدالله یزدان پناه و ابراهیم برزگر در گروه مختلف علمی برگزیده اعلام شدند.

در این دوره جشنواره، کتاب «عهدنامه امیر: جان مایه خرد معنوی در حکمرانی و سنت انبیاء» به نگارش دکتر علی اصغر پورعزت، عضو هیات مدیره انجمن علمی مدیریت دولتی ایران، در بخش مدیریت، شایسته تقدیر شناخته شد.

AWT IMAGE

مصاحبه روزنامه ایران با دکتر پورعزت پیرامون این کتاب:

دکتر علی اصغر‌پور عزت نویسنده کتاب برگزیده جشنواره فارابی در مورد هدف از انتشار کتاب «عهدنامه امیر(ع)» گفت: هدف این کتاب نشان دادن سیستم نگرش آگاهانه‌ای برای حکومت است که در پس تدوین این عهدنامه قرار داشته است. در این عهدنامه «خرد معنوی» در مقابل «خرد ابزاری» قرار می‌گیرد به این معنا که خرد ابزاری ممکن است شیوه خاص امامت حضرت علی(ع) را در مواجهه با جنگ و واگذاری به دیگران و آسیب خوردن در ظاهر امر به نمایش بگذارد. این کتاب به ابعاد گوناگون عهدنامه و شیوه‌های کاربردی عهدنامه در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی می‌پردازد.
استادیار دانشگاه تهران در مورد جایگاه خرد معنوی در ذهن انسان تصریح کرد: در چالش‌های ذهنی بشر منزلت خرد معنوی صورت ویژه‌ای دارد که بر اساس رفتار و خرد انبیا و اوصیا و اولیای الهی شناسایی می‌شود. خرد و هویتی که تحقق امر خداوند را در متجلی ساختن عدالت در حکومت فراگیر می‌سازد و بزرگترین تعهد خود را احقاق حقوق عامه مردم برای سیر در طریق تعالی می‌داند، در واقع در ترازوی عقلانیت و خردورزی معنوی تحقق حق و عدل مقدم بر همه چیز حتی مقدم بر دوام حکومت است. بدین ترتیب تضمین حکومت از طریق مبادرت به ظلم به معنی شکستی بزرگتر از نابودی حکومت حق مدار در یک عصر است. اگر حکومت پایبند به عدالت بماند ولو در صورت شکست در کوتاه مدت در تاریخ جاودانه می‌شود.
نویسنده کتاب «مبانی دانش اداره دولت و حکومت » درباره اهمیت عهدنامه امیرالمؤمنین علی(ع) یادآور شد: در باب اهمیت عهدنامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر این نکته ظریف که جای بسی تأمل دارد مطرح است که عهدنامه را از مجموعه کامل نهج‌البلاغه متمایز می‌سازد و آن این‌که عهدنامه نگارش یافته، تدوین شده و نظم گرفته توسط خود امام علی(ع) است. در حالی که ساختار متن جامع نهج البلاغه توسط سید رضی تنظیم شده است. حدیثی از حضرت محمد(ص) درباره جامعه‌ای که به «پاکیزگی» خواهد رسید بیانگر ویژگی‌های چنین جامعه‌ای است : جامعه هرگز پاکیزه نمی‌گردد مگر امتی که در آن زیردست بتواند بدون لکنت زبان حق خویش را بازستاند. جامعه‌ای که هدف آن رسیدن به چنین پاکیزگی است باید مراحلی را طی کند و می‌توان گفت که عهدنامه امیر(ع) نامه‌ای است که امیر(ع) برای همه حکمرانان خود نوشته‌اند. حکمرانانی که نماینده امیر(ع) هستند و به عنوان اسلام حکمرانی می‌کنند که در صورت پایبندی به این اصول می‌توان گفت که حکمرانی آنان اسلامی است. دکتر‌پور عزت از مجموعه اصولی را که حکمران برای رسیدن به جامعه اسلامی باید به کار گیرد با عنوان «خرد معنوی» یاد کرد و گفت: مبانی خرد معنوی رعایت یکسری اصول اسلامی است، اصولی که به‌طور کلی می‌توان گفت التزام به «عدالت اجتماعی» دارد.
نویسنده برگزیده جشنواره فارابی در مورد جایگاه و نقش خرد معنوی در جامعه برای سیاستگذاران گفت: سیاستمدارانی که با «خرد ابزاری» کار می‌کنند عدالت را فدا می‌کنند تا باقی بمانند اما سیاستمدارانی که به خرد معنوی پایبند هستند امارت خود را فدا می‌کنند تا عدالت باقی بماند. یعنی اگر قرار باشد بین حکومت و عدالت یکی را انتخاب کنند عدالت را انتخاب خواهند کرد اما آنهایی که به خرد ابزاری پایبند هستند در تردید بین انتخاب امارت، حکومت و عدالت حکومت و امارت را انتخاب می‌کنند. خرد معنوی خرد دورنگر‌تر است و مبانی دین را می‌نگرد و جامعه «عدالت محور» را به تصویر می‌کشد. نویسنده «کتاب مختصات حکومت حق مدار در پرتو نهج‌البلاغه» در پاسخ به این سؤال که در زمینه تولید علوم انسانی اسلامی با سیاستگذاری‌های موجود در جامعه اکنون در چه مرحله‌ای از تولید علم اسلامی هستیم، گفت: حرکت‌هایی مانند جشنواره فارابی برای تولید علم و فعالیت علمی ایجاد انگیزه می‌کند. شاید درست نیست که بگوییم انگیزه افراد برای پژوهش در گرو چنین جشنواره‌هایی است اما بویژه برای جوان‌تر‌ها انگیزه خوبی به شمار می‌آید.
دکتر ‌پورعزت در ادامه در مورد روند تولید علم تصریح کرد: روند تولیدعلم در ایران خوشبینانه رو به رشد است ولی جا دارد که این رشد سرعت بیشتری بگیرد. دانشگاه‌های ما روز به روز پیشرفت می‌کنند اما نکته مهم این است که آیا سیر پیشرفت ما با سیر پیشرفت سایر دانشگاه‌ها در منطقه برابری دارد؟ و در چه جایگاهی قرار داریم؟ در چشم‌انداز 1404 تصویری مبنی بر این‌که ایران رتبه اول تولید علم را در منطقه داراست ارائه کرده‌ایم اما این تصویر زمانی دارای معنا خواهد بود که به توسعه دانش در ایران بینجامد و ما را از سایر کشور‌ها متمایز کند. این استادیار دانشگاه تهران در این خصوص که چگونه می‌توان آثار پژوهشی منتخب در جشنواره‌های علمی کشور را کاربردی کرد، گفت: فشار اقتصادی در جامعه باعث می‌شود میزان مطالعه در جامعه کم باشد. کتابخانه‌های عمومی در سطح جامعه کم است و اگر دسترسی به کتابخانه‌های عمومی بیشتر شود و اجازه انتشار الکترونیک کتاب‌ها داده شود و ناشرین بپذیرند که کتاب‌ها را رایگان یا با هزینه‌های کمتر در اختیار مردم قرار دهند می‌توان گام مؤثری برای کاربردی کردن علم برداشت.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::

ads
انجمن علمی مدیریت دولتی ایران Iranian Public Administration Association
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3764